טיפול פסיכולוגי אונליין באינטרנט

חיפשת פסיכולוג אונליין מומלץ?
המדריך הבא יעשה לך סדר בנושא ייעוץ פסיכולוגי אונליין.

טיפול פסיכולוגי אונליין באינטרנט איור

האם ניתן לקיים טיפול פסיכולוגי מרחוק?

טיפול פסיכולוגי אונליין הוא טיפול שנערך באופן דיגיטלי – טיפול פסיכולוגי מרחוק. בימינו, גם אם יש משבר רפואי עולמי וגם אם אין, זה בהחלט לא מופרך לערוך פגישות דרך האינטרנט – אפילו אם מדובר במפגשים רגישים בין פסיכולוג ומטופל ובטיפולים פסיכולוגיים. כל מה שצריך באמת זה מכשיר כמו טלפון נייד, לפטופ או מחשב נייח עם מיקרופון ומצלמה.

טיפול פסיכולוגי באינטרנט יכול לכלול פסיכולוג אחד או יותר וגם מטופל אחד או מספר מטופלים. ניתן לערוך במסגרת הדיגיטלית טיפול זוגי, טיפול משפחתי וגם טיפול קבוצתי מרחוק, ומבחינה זאת אין הבדל מהותי בין טיפול בזום או בסקייפ לבין טיפול שנערך בקליניקה של הפסיכולוג או בבית המטופל, כל עוד הטיפול מתבסס רק על תקשורת מילולית, ולא כולל למשל טיפול במשחק.

לייעוץ פסיכולוגי אונליין יש יתרונות ויש חסרונות. מצד אחד הוא חוסך זמן ומאמץ הגעה למטופל או לפסיכולוג, אך מצד שני הוא לא יוצר את אותה האינטימיות שלפעמים כה נחוצה להצלחתו של הטיפול הפסיכולוגי. במידה ואין ברירה טובה יותר, לפעמים כדאי לבחור בו, אך כל עוד ניתן להיפגש פיסית – מומלץ.

5 מצבים שכיחים שטיפול פסיכולוגי באינטרנט מתאים עבורם במיוחד

ישנם מספר מצבים שבהם ניתן לשקול לקיים טיפול פסיכולוגי על גבי רשת האינטרנט. אלו הם המצבים השכיחים ביותר:

1. כאשר הפסיכולוג והמטופל כבר עברו כברת דרך ביחד, אך אחד מהם נאלץ לחיות באזור מרוחק באופן זמני או קבוע, ושני הצדדים לא רוצים לקטוע באופן מוחלט את הקשר ואת תהליך הטיפול.

2. במידה ואחד מהצדדים סובל ממגבלה פיסית זמנית.

3. במידה ומטופל מעוניין שפסיכולוג ספציפי מאוד יטפל בו, אך הוא מקבל מטופלים הרחק ממנו, ובכל זאת מציע גם טיפול פסיכולוגי אונליין בנוסף לפגישות פיסיות.

4. במידה וקיימת העדפה אישית של אחד מהצדדים לקיים את המפגשים באופן הזה.

5. במידה וקיים סגר שמונע תנועה ברחובות, כמו למשל בעת משבר הקורונה המפורסם.

אלו דוגמאות טובות, שמונעות ברובן מפגשים פיסיים, ולכן כל עוד כן רוצים לערוך מפגשים טיפוליים, בהחלט ניתן לשקול לקיים בעטיין טיפול פסיכולוגי מרחוק.

מהם היתרונות של טיפול פסיכולוגי אונליין?

לקבלת טיפול פסיכולוגי אונליין יש מספר יתרונות שכדאי לשקול מראש:

• חוסך את הזמן והמאמץ הכרוכים באופן טבעי בהגעה פיסית לקליניקה של הפסיכולוג או לבית המטופל, במידה ומדובר בטיפול בבית.

• מאפשר לקיים טיפול פסיכולוגי גם במידה ואחד מהצדדים איננו יכול או מעוניין לקיים מפגשים פיסיים באופן זמני או קבוע.

• בחלק מהמקרים הטיפול הפסיכולוגי מרחוק עולה פחות מאשר טיפול פרטני בקליניקה.

טיפול פסיכולוגי אונליין באינטרנט תמונה

מהם החסרונות של טיפול פסיכולוגי באינטרנט?

בנוסף ליתרונות, לתהליך טיפול פסיכולוגי באינטרנט יש גם מספר חסרונות משמעותיים, אותם כדאי לשקול מראש:

• טיפול רגשי הוא טיפול אינטימי, המבוסס במידה רבה על הקרבה, התקשורת והקשר שבין הפסיכולוג והמטופל. כשהטיפול נערך ממרחק, אין אפשרות ליצור את אותה רמה של קרבה – והתקשורת בין הצדדים שטחית יותר.

• אם לאחד הצדדים נופל החשמל או שהוא סובל מבעיה באינטרנט, או שלחילופין מתעוררת בעיה במכשיר דרכו הוא גולש – הטיפול כולו נקטע.

• כשמדובר בטיפול בילדים, אשר מתבסס במידה רבה על טיפולים פסיכולוגיים במשחק, לרוב אין אפשרות לקיים את הטיפול אונליין.

• אם אחד מהצדדים מתקשה בתפעול של מכשירים טכנולוגיים, פשוטים ככל שיהיו, הדבר יכול לפגום בהתנהלות של המפגש או לעכב אותו.

טיפול פסיכולוגי בזום או בסקייפ לעומת בקליניקה – מה עדיף?

טיפול פסיכולוגי מרחוק לא היה אפשרי בעבר, ומרבית האנשים כלל לא מודעים לכך שהוא קיים גם כיום, אך טיפול בזום או בסקייפ בהחלט עומד להיות יותר ויותר זמין ונפוץ בעתיד. מרבית הפסיכולוגים מעדיפים להיפגש באופן פיסי, אך עדיין ישנם אלו שבהחלט מוכנים לקיים טיפול גם דרך האינטרנט. בסופו של יום, זוהי רוח התקופה שבה אנו חיים.

לקבלת ייעוץ פסיכולוגי אונליין יש מספר יתרונות, כמו לכל פעילות טכנולוגית שמתרחשת על גבי האינטרנט, והוא עשוי להיות נוח יותר במצבים מסוימים ולחסוך גם זמן התארגנות. בכל זאת אין תחליף לקרבה האנושית ולאינטימיות של טיפול פסיכולוגי פרטני, ולכן ההמלצה הרווחת היא לדגול במפגשים פיסיים כל עוד אפשר. ברשימת הפסיכולוגים באתר תמצאו מטפלים שמטפלים גם אונליין.